Brak wystarczających zabezpieczeń narusza RODO. Ważne zmiany w usłudze Twój e-PIT.

Pracodawcy mogli sprawdzać, czy mamy inne źródła dochodów, ile zarabia nasz współmałżonek, a także ile zarabiamy w nowej pracy. Usługa Twój e-PIT nie była wystarczająco zabezpieczona przed dostępem osób niepowołanych. Teraz resort finansów wprowadza zmiany.

 

Jak informuje Ministerstwo Finansów, usługa Twój e-PIT w najbliższych dniach zostanie rozszerzona o nowe funkcjonalności.
Będą to: historia logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

To rozwiązania, które planowaliśmy wdrożyć w pierwszym okresie funkcjonowania usługi. Będziemy je uruchamiać, tym bardziej, że otrzymaliśmy sygnały od podatników, że chcieliby korzystać z takich funkcjonalności – mówi pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Podatnik, aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) będzie proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT za 2017 r. tj. kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie.

Historia logowania pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie.

Ponadto podatnicy zyskają możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie. Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny.

Jak informuje Gazeta Prawna, jeżeli prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych potwierdzi złamanie prawa, może sięgnąć po sankcje finansowe. W przypadku administracji publicznej ich górna wysokość wynosi 100 tys. zł.

Usługa Twój e-PIT dostępna jest tylko na portalu podatki.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Finansów/Gazeta Prawna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *