Shutter Stock

Czy polska sztuczna kość podbije świat?

Naukowcy z Lublina opracowali biomateriał, który może zastąpić ludzką kość. W przyszłości posłuży do wypełniania ubytków, które powstały w wyniku urazu lub choroby. Materiał przechodzi obecnie testy, a do końca roku ma uzyskać niezbędne zezwolenia i…podbić świat.

Pomysł nie jest nowy, powstał już w 2004 roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jednak dopiero 9 lat później ukazała się pierwsza publikacja na ten temat. Jej autorką i inicjatorką stworzenia sztucznej kości jest prof. Grażyna Ginalska. Nad projektem procowali także naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Naszym materiałem możemy uzupełnić nawet do 7 centymetrów brakującej kości. Po kilku miesiącach materiał zrasta się z kością – wyjaśniają Marcin Gołębicki i Maciej Maniecki ze spółki Medical Inventi, która zajmuje się komercjalizacją biokompozytu. Wynalazek badaczy z Katedry Biochemii i Biotechnologii UML to biokompozyt, czyli sztuczny produkt, którzy przyspiesza proces remineralizacji kości. –Na razie możemy wykorzystać ten materiał by pomóc pacjentom tylko w ramach jednorazowych eksperymentów medycznych – podkreślają naukowcy.

Biokompozytu nie można kupić ani zamówić. Przed produktem jeszcze czasochłonny proces badań klinicznych.

Ubolewamy nad tym, bo mamy coraz więcej telefonów i pytań od osób operowanych, u których po zabiegu pojawiły się komplikacje i odrzuty. Zainteresowanie jest duże. Na razie nie możemy jednak stosować tego wynalazku na szerszą skalę – zaznaczają badacze. Wynalazek daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej. Jak przekonują, przy jego zastosowaniu istnieje niskie ryzyko wystąpienia ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu.

FlexiOss® otrzymał nagrodę główną w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy” w XXI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Konkurs Polski Produkt Przyszłości promuje najbardziej innowacyjne wyroby i technologie, które mają szansę zaistnieć na rynku krajowym i globalnym.

Źródło: RMF/WP/Informacja Prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *