"Forever Rose" by Kevin Abosch

Krypto-prezent za 1 milion USD na Walentynki

To z pewnością jeden z najbardziej oryginalnych prezentów na Walentynki. W święto zakochanych, 14 lutego 2018 roku, cyfrowe zdjęcie czerwonej róży zostało sprzedane grupie 10 kolekcjonerów, którzy podzielili koszty równomiernie w kryptowalucie. Uważa się, że jest to najwyższa cena za wirtualne dzieło sztuki.

Projekt o nazwie Forever Rose został wyprodukowany przez artystę Kevina Aboscha i GIFTO, wirtualną platformę do giftingu na blockchain. Jest to technologia obsługująca kryptowaluty takie jak bitcoin, ale w tym przypadku jest to obraz cyfrowy.

Crypto-art to nowy rynek. Podczas gdy nie możesz dotknąć dzieła sztuki lub powiesić go w domu, kolekcjonerzy mogą zdecydować się na trzymanie „różowego żetonu”, sprzedać go lub dać komuś na specjalną okazję.

To abstrakcyjna koncepcja mająca na celu skłonienie ludzi do myślenia o tym, jak można zastosować technologię blockchain w świecie sztuki, wynika z komunikatu prasowego obu stron.

„Ludzie tradycyjnie cenili rzeczy, które widzą i czują, ale niektóre z najbardziej wartościowych rzeczy – na przykład miłość – mogą być odczuwane, ale nie są widoczne” – powiedział CNN Abosch. Dodał, że sztuka zredukowana do jej podstawowej istoty dotyczy idei.

Abosch jest najbardziej znany ze sprzedaży zdjęcia ziemniaka – o nazwie „Ziemniak # 345” – za ponad 1 milion dolarów w 2016 roku. Jest także uznawany za swoją sławną fotografię portretową.

Artysta stworzył też inny projekt kryptograficzny o nazwie IAMA Coin, który łączy sztukę fizyczną i wirtualną. Stworzył 100 fizycznych dzieł sztuki i 10 milionów wirtualnych dzieł sztuki. Prace fizyczne są stemplowane przy użyciu własnej krwi artysty.

Ponad 150 potencjalnych nabywców z całego świata wykazało zainteresowanie Forever Rose. 10 kolekcjonerów, którzy kupili dzieła, to liderzy i inwestorzy w świecie kryptografii, tacy jak fundusz ORCA, Future Money and Ink oraz TLDR Capital.

Przychody ze sprzedaży zostały przekazane Fundacji CoderDojo, organizacji, która oferuje bezpłatne kursy komputerowe dla młodzieży.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *